neděle 5. března 2017

Vysoký krevní tlak - Ukázka z knihy

Stresový typ
Odhadem pětina pacientů s vysokým krevním tlakem patří k tomuto typu. Jsou to většinou štíhlí lidé, kteří všechny úkoly vždy perfektně zvládají. Jsou to lidé, kteří rádi přebírají odpovědnost (nebo z důvodů ran osudu odpovědnost převzít musejí), často se ale přitom přeceňují, což jim pak ubírá sílu. Jsou nedůtkliví a berou si každý spor k srdci. Na druhé straně jsou velmi citliví, dokážou se dobře vcítit a vystihnout podstatu věci. Mají vysokou potřebu se svěřovat a chtějí každý pocit přesně pozorovat, reflektovat a analyzovat. Rádi se podceňují a málokdy jsou sami se sebou spokojení. Dají se snadno znejistit a jsou pak rychle nervózní a roztržití. Hněv a nenávist většinou dusí v sobě, pociťují to jako slabost a osobní selhání. Mnozí krouží svými myšlenkami neustále kolem starostí a problémů, aniž by našli východisko, ale taky nejsou ochotní nechat si pomoct.

PŘÍKLAD 1: CLAUDIA M.
Claudii M. je 54 let, je vdova a má dvě dospělé dcery. 20 let pracuje v jedné velké firmě jako účetní, je to pozice, ke které se jako nevyučená sama vypracovala.
Život jí to nikdy neusnadňoval. Její manžel zemřel na rakovinu, když dcerám bylo deset a dvanáct let, a jí nezbývalo než uživit rodinu sama. Dnes jsou už děti z domu. Dva roky má Claudia M. nového, mladého šéfa, který její práci sleduje nedůvěřivýma očima a přinejmenším jednou týdně se jí ptá, jestli jí tato práce skutečně vyhovuje. Není pochyb, že se jí chce zbavit. Říká se tomu „mobbing“. Ale Claudia M. prostě nemůže dát výpověď: na základě neukončeného vzdělání by sotva jinde našla stejně kvalifikovanou práci. Šéfova taktika působí: Claudia M. ztratila pohodu a klid, večer doma se trápí, špatně spí. I když si jde lehnout nejpozději v 22.30 hodin, usíná až někdy k půlnoci. Ve tři hodiny je už zase vzhůru a má pocit, že už do rána neusne. Proto není dostatečně odpočatá, v práci se dokáže jen stěží soustředit. Během několika týdnů zhubla téměř čtyři kila, cítí se nejistá, roztržitá, přecitlivělá a je dýchavičná. Srdce jí tluče velmi rychle – v klidu asi 100 tepů za minutu. Neustále má – jak zjišťuje tajným měřením – hodnoty tlaku 220/120 mmHg, a to nejen po setkáních se šéfem. To jí pak tluče srdce až v krku,  v uších jí hučí, cítí se omámená, hlava jí duní.
Claudia M. si u lékaře vyžádá neschopenku. Přesto ji na příkaz šéfa denně ze zaměstnání telefonem kontrolují, jestli nemoc jen nepředstírá. Praktický lékař jí předepíše tabletky na snížení krevního tlaku, které však příliš nepomáhají. 24hodinové měření ukáže: přes den je krevní tlak často normální nebo s hodnotami kolem 110/60 mmHg, dokonce spíš příliš nízký. Najednou však často vyskočí na hodnoty kolem 220/120 mmHg.
Jen ve spánku se tlak pohybuje na normální úrovni. Na noc si Claudia M. bere tablety na spaní, po nich se ale ráno cítí ještě víc zbitá. Ocitá se v začarovaném kruhu, z něhož nevidí východisko – až je konečně úspěšně léčena. Jak tato léčebná koncepce vypadá, se dozvíte na straně 59.
***
Knihu Vysoký krevní tlak můžete zakoupit ZDE.Žádné komentáře:

Okomentovat