středa 1. března 2017

Vysoký krevní tlak – Co se nám snaží říct?Vysoký krevní tlak je podle všeho na vzestupu. Statistiky uvádí, že jím trpí přes 20 % dospělé populace. O jeho škodlivosti a nástrahách už snad ví každý. Jenže pokud s ním jdete k lékaři, většinou vás čeká jasná a klasická léčba: Tady máte prášky, jezte je pravidelně, v žádném případě nevysazujte, smiřte se s tím, že je budete brát už navždy, přijďte si pro recept, až vám dojdou, na shledanou. Léčba vyřešena. Další prosím.

Jenže krom toho, že prášky na tlak mají mnoho vedlejších nepěkných účinků, často je vidět, že ani ten samotný tlak nedokáží srazit tak, jak bychom si přáli. Což je vlastně nakonec dobře, protože jedině, když prášky nezabírají, je člověk nucen začít přemýšlet nad tím, PROČ má vysoký krevní tlak, a přestat ho považovat za něco, na co si prostě zobne a zapije prášek a pokračuje dál v tom, jak žil doposud.

Z psychosomatického hlediska je vysoký tlak vždy o tom, že něco nás vnitřně štve a my to neřešíme. Tělo nám dává ohnivou energii a sílu k tomu, abychom šli a udělali něco se svým problémem, ale my tuto energii ignorujeme a potlačujeme, a tak v nás vzniká přetlak. Děje se to často, když děláme věci, které nechceme dělat, nebo mlčíme ve chvílích, kdy toho máme tolik, co říct. Samozřejmě může mít psychická příčina vysokého tlaku mnoho variací, ale z holistického pohledu zůstává faktem to, že vysoký krevní tlak je velké a hlasité upozornění na to, že něco je špatně a je třeba to řešit. A řešení se určitě nerovná polykání prášků, čímž neříkám, že člověk, který má vysoký tlak, nemá brát prášky, je-li to potřeba, jen by si měl uvědomit to, že tím se možná zmírní projev nemoci, avšak v žádném případě se tak neodstraní její příčina.

Při boji s jakoukoliv nemocí je dobré nasadit co nejvíce zbraní, které máme k dispozici. Je jasné, že i když objevíme příčinu své nemoci, ne vždy je snadné ji hned odstranit nebo vyřešit. Častokrát musíme být trpěliví a návrat ke zdravému tlaku podpořit různými prostředky. Kniha Vysoký krevní tlak tyto prostředky nabízí.

Nejprve velmi hezky a jednoduše vysvětluje, co je krevní tlak, jak funguje, proč je nízký, proč vysoký, co ho nejvíce ovlivňuje, jaký je jeho účel, atd. Upozorňuje na to, jaké vnější faktory mají vliv na krevní tlak, i na to, jaké nemoci mohou vyvolávat tzv. sekundární vysoký tlak, tedy tlak, který je jen důsledek jiné fyzické nemoci. V čem je ale kniha asi nejzajímavější je to, že rozděluje (pomocí podrobného testu, který si v ní uděláte) lidi z hlediska krevního tlaku do tří typů: 1) stresový typ, 2) břišní typ a 3) chaotický typ. Pro každý typ potom uvádí celou řadu praktických tipů, jak je možné vysoký tlak snížit a dlouhodobě udržovat ve zdravých mezích. Důraz je při tom kladen na psychické rozpoložení, relaxaci, stravu, druhy pohybu, změnu každodenních návyků, rozvíjení kreativity, využití rostlinných prostředků a jiné.

Pokud máte vysoký krevní tlak, nesmiřte se s tím. Pokuste se porozumět svému tělu v tom, co se vám snaží říct, a pomozte mu na cestě k uzdravení. A nezapomeňte, že způsob života je významnější než léky a léčit se sám je často důležitější než nechat se léčit.

Kniha je běžně k dostání nebo na internetu zde.

Žádné komentáře:

Okomentovat