pondělí 13. února 2017

Přírodní psychofarmakaŽijeme v době, která nám sice poskytuje neuvěřitelný fyzický komfort, ale zároveň nás všechny psychicky značně vyčerpává. Nároky na nás se stále zvyšují, a to nejen v práci, ale už ve škole. Bez přestání narůstají požadavky na naše tempo a výkon stejně jako na naši schopnost absorbovat a zpracovávat čím dál větší množství informací. Krátce spíme, dlouze pracujeme, a hlavně si většina z nás nedopřává dostatečné množství klidu, ticha a skutečného pasivního odpočinku. Už tohle samo o sobě je dost velký nápor na naši duši. Když potom přijdou v životě těžká období, osudové rány nebo osobní krize, je naše psyché na lopatkách, než bys řekl švec. No a protože se nacházíme v období, kdy není na nic čas, není ani moc času na to řešit dlouze, proč se duše sesypala. A tak mnoho lidí prostě zajde za lékařem, dostane pilulky a problém je „vyřešen“. Celosvětový nárůst užívání psychofarmak v posledních letech je přinejmenším alarmující. Psychiatrické čekárny jsou přeplněné a výrobci léčiv zažívají zlatou éru. Zatímco v minulosti lidstvo trápily různé tělesné choroby, proti nimž byli lidé bezbranní, zdá se, že v tomto nadcházejícím věku nás pěkně potrápí nemoci duševní, které jsou právě na velkém vzestupu. A proto je nyní více než kdy v minulosti dobré mít všeobecný přehled o tom, jak se různé duševní potíže projevují, čím se definují a jakým způsobem je můžeme efektivně léčit. Samozřejmě má každá choroba, a to i psychická, svou původní duševní příčinu, a v ideálním případě je třeba tuto příčinu najít a odstranit. Ovšem ne vždy je to tak snadné a přímočaré a někdy může trvat pěknou chvíli, než se nám podaří naši psychiku srovnat a uzdravit. V těchto obdobích musíme ale dál fungovat, chodit do práce a plnit další světské povinnosti. Abychom to zvládli, saháme instinktivně po čemkoliv, co nám může pomoct tato náročná období překlenout.

Jednou z cest jsou zajisté chemická psychofarmaka. Ta fungují sice relativně spolehlivě, ale mají tak dlouhé seznamy negativních vedlejších účinků, že člověk často přemýšlí, nejsou-li ještě větším zlem než samotný stav, pro který jsou určena. 

Když řešíme v životě podobnou situaci, častokrát u toho zcela zapomínáme na to, že i naši předci měli různé problémy, i oni zažívali silné duševní výkyvy, museli čelit těžkým ztrátám a dramatickým zásahům osudu a u toho jejich psyché trpěla podobně tak jako ta naše dnešní. Oni ale neměli ani psychiatra, ani lékárnu. A tak využívali to, na co my tak pravidelně zapomínáme – přírodu!

Na každou bolístku existuje v přírodě bylinka. A to se týká nejen těch tělesných, ale i psychických. Kniha Přírodní psychofarmaka je velmi zajímavá a praktická. Ve své první části stručně a přehledně, avšak dostatečně odborně, rozděluje a vysvětluje jednotlivé psychické potíže – afektivní poruchy, deprese, úzkosti, nutkavé myšlenky, fóbie, stresové poruchy, ADS/ADHS atd. V další části rozebírá druhy chemických psychofarmak, na jaké bázi fungují, jak působí a jaké mohou mít vedlejší účinky. (Tato farmaka nehodnotí, pouze je přibližuje a popisuje.) Neuroleptika, antidepresiva, tranquilizery, hypnotika atd. Po této sekci se kniha věnuje dostupným formám psychoterapie, vysvětluje ty nejznámější a nejpoužívanější a uvádí například, jaké z nich jsou typicky hrazeny pojišťovnou. Poté následuje ta část knihy, ve které autorka vysvětluje, jakým způsobem lze využít léčivou sílu rostlin, z nichž uvádí ty nejúčinnější a nejfrekventovaněji používané. Nejdříve rozebírá, jakou formou můžeme tyto blahodárné látky přijímat – např. formou čaje, tinktury či hotových léků, a potom popisuje jejich stručnou historii, která část rostliny se používá při léčení, jak působí na tělo, jak na duši, jaké může mít vedlejší účinky a jakým způsobem se nejčastěji podává. Na závěr je přehled nejčastějších duševních potíží, jako jsou např. strach, pocit vyhoření, depresivní stavy, únavový syndrom, apatie, nedostatek sebedůvěry a mnoho dalších. U nich jsou uvedeny vždy základní informace, symptomy, pomáhající rostliny, vhodné Bachovy květy, hotové preparáty, vhodný druh terapie a také doporučení, za jakých okolností by už člověk měl raději vyhledat i lékařskou pomoc.Kniha je velice příjemná i graficky. Obsahuje kvalitní fotografie všech popisovaných  bylin i jiné ilustrační snímky. Porce servírovaných informací je dobře vyvážená, takže čtenář není zahlcen přílišnými údaji a zároveň získá dostatek kvalitních vědomostí, které může okamžitě prakticky využít sám na sobě či na svých blízkých. Text knihy je pěkně provzdušněný a prokládaný barevnými zajímavými vsuvkami. 

Tato moderní a praktická kniha by rozhodně neměla chybět v knihovně každé domácnosti.

Žádné komentáře:

Okomentovat