neděle 19. února 2017

Přírodní psychofarmaka - UkázkaRozmarýn (rosmarinus officinalis)

Tento stálezelený výrazně vonící polokeř z oblasti Středomoří patří k čeledi hluchavkovitých. Může dorůst až do 2 metrů. Jeho listy jsou úzké, kožnaté, vstřícně přisedlé a mají charakteristickou kořeněnou vůni. V úžlabí horních listů se od března objevují světlemodré až světle fialové květy, méně často jsou růžové nebo bílé.
Užité části rostliny: listy
Víc informací: Rozmarýn byl zasvěcený řecké bohyni lásky Afroditě. Mniši ho přinesli do střední Evropy, a i tam se stal symbolem lásky. V Německu dřív nevěsta nosila rozmarýnový věneček místo dnes obvyklého myrtového: rozmarýn měl uchovat oheň lásky a zaručit věrnost partnera. Používal se ale taky při smrti a pohřbu a využíval se jako rostlina k věštění.
Hlavní oblast použití: Letargie a netečnost, špatná koncentrace. Nízký krevní tlak, vyčerpání a poruchy krevního oběhu. V rekonvalescenci, při nechutenství, poruchách funkce jater a močového měchýře, vnějškově se používá při revmatismu a tupých poraněních.
Působení na psychiku: Rozmarýn rozněcuje vnitřní oheň, daruje schopnost se nadchnout a pomáhá uskutečňovat vize. Současně se stará o to, abychom při všem nadšení „neshořeli“, ale uchovali si jasnou hlavu. Rozmarýn nám pomáhá vzít zase věci do vlastních rukou a učinit první kroky, přináší radost a živost a pomáhá při sklíčenosti a vyčerpání opět vstát.
Působení na tělo: Podporuje krevní oběh a chuť k jídlu, působí proti nadýmání. Pokud se pije ráno jako čaj, je to dobrá náhražka kávy.
Vedlejší účinky: nejsou žádné známé
Kontraindikace: opatrně při vysokém tlaku, neužívat v těhotenství
Formy podávání: tinktura, čaj, éterický olej, hotové léky, masti, vylisované šťávy z čerstvé rostliny

***


Mimulus – Kejklířka skvrnitá (mimulus guttatus)

Hlavní oblast použití: Kejklířka je Bachovým květem při strachu z něčeho konkrétního jako například z pavouků, hluku, výšek nebo bouřek, při všeobecné úzkosti a nesmělosti a když někomu připadá život často příliš těžký a příliš hlasitý.
Působení: Kejklířka vám pomáhá postavit se výzvám v životě s větší odvahou a klidem a rozvinout důvěru. Současně vás nechá uznat vlastní senzibilitu jako něco hodnotného, vytvořit si s dobrým svědomím možnosti ústupu a taky je využít. S pomocí tohoto květu se můžete realisticky dívat na vlastní obavy, aniž byste jim věnovali příliš mnoho energie.
Ohraničení: Strach topolu je nespecific-ký, devaterník je panický. Jírovec má strach o milované lidi, kejklířka má naopak strach z konkrétních situací.

***
Vnitřní neklid

Všeobecně: Když se vás zmocní vnitřní neklid, může to být pro vás velmi namáhavá doba. Přes únavu nedokážete usnout, všechno vás nervuje, každý zvuk je příliš hlasitý, nemůžete se soustředit, jste podráždění a neklidní. Nezřídka je spouštěčem stres, ale i obavy, starosti a přetížení mohou vést k vnitřnímu neklidu a nervozitě. I tělesné onemocnění jako zvýšená funkce štítné žlázy, hypoglykémie nebo hormonální kolísání, třeba v klimakteriu, mohou být příčinami vnitřního neklidu.
Symptomy: Vnitřní napětí a pocit, že nemůžete zůstat klidně sedět, neustále jste jako na jehlách, vnitřně se chvějete. Často se připojí žaludeční potíže, zažívací problémy, srdeční potíže, závratě nebo poruchy spánku.
K lékaři/terapeutovi: Když trvale trpíte vnitřním napětím a neklidem, připojí se další potíže jako třeba závratě nebo vysoký krevní tlak, když vlastní opatření nepomohou, respektive váš stav se horší a například poruchy spánku masivně ovlivňují váš život, měli byste navštívit terapeuta.
Pomáhající rostliny: chmel, oves, mučenka, levandule, meduňka, třezalka, přeslička
Bachovy květy: Netýkavka, když jste velmi podrážděni; bílý kaštan, když jsou spouštěčem starosti; slíva, když jsou nervy na prasknutí a máte strach, že se už nedokážete ovládnout; voda z léčivých pramenů, když máte na sebe příliš velké nároky
Hotové preparáty: Lasea®, Neurexan®, Neurapas® Balance, Phytonoctu® tablety, levandulová tinktura (Ceres) Passiflora Curarina® extrakt
Navíc pomáhá: Pohyb vyrovnává: jízda na kole, procházky, tanec... Návštěva sauny s následnou masáží může způsobit zázrak, stejně tak večerní koupel s 5 kapkami éterického levandulového oleje v 1 polévkové lžíci medu nebo smetany, 20 minut při světle svíčky. Pak se zachumlat na pohovce a vypít 1 sklenici podmáslí, osvědčený domácí prostředek našich babiček.

Terapeutická cesta: Začátek a konec . Posaď se nebo si lehni. Představ si, že se v nervovém spletenci tvého solar plexu, přesně pod koncem hrudní kosti, nachází malý světelný míč, asi tak velký jako tenisový. Vyživuj ho každým dechem a vnímej, jak se pokaždé o trošičku zvětší. Vdechuješ světlo a posíláš je svým dechem do tohoto míčku. Je větší a větší, pomalu ti vyplňuje břicho a hrudní koš. V tobě je jen toto světlo ve formě míče. S každým dechem roste a ty jsi s každým dechem klidnější, neboť všude tam, kam světlo vteče, neklid ustoupí. Časem je míč tak velký, že tvé tělo je zcela v nitru tohoto velkého míče ze světla. Tvůj neklid je nyní na jeho vnějším okraji, mimo tebe. Cítíš, jak i každé z tvých nervových vláken je zahaleno světlem. Vychutnávej tento stav klidu a vnitřního ticha. Jakmile se na to budeš cítit, otevři svým tempem pomalu oči a vychutnávej klid v sobě.Knihu lze zakoupit v jakémkoliv knihupectví či na internetu ZDE.

Žádné komentáře:

Okomentovat