čtvrtek 12. ledna 2017

Originály - Světem hýbou lidé, kteří dokáží vybočit ze zajetých kolejí

Máme tendenci si myslet, že jedinci, kteří jsou originální a úspěšní, musí být zároveň výjimeční, že musí být nadprůměrně inteligentní, nadaní atd. Ve skutečnosti tomu tak vůbec není. Praxe znovu a znovu ukázala, že například geniální děti, které už v útlém věku mnohonásobně převyšují své vrstevníky, se téměř nikdy nevyznamenají ničím výjimečným, nevytvoří nic nového, nezmění svět k lepšímu, zatímco ty nejvlivnější osobnosti všemožných oblastí pocházejí obvykle z průměrných rodin, mají obyčejné vzdělání (a někdy ani to ne) a nic v jejich dětství nenasvědčovalo tomu, že se jednou zapíší do kronik něčím významným.

Adam Grant ve své knize Originály předkládá mnoho zajímavých příběhů těch, kteří prolomili nějaké hranice, přišli s neotřelou myšlenkou a dokázali ji zhmotnit anebo navždy změnili nějakou oblast lidského konání. Tito lidé nebyli na první, ani na druhý pohled ničím výjimeční. To hlavní, co je pojí, je chuť zůstat sami sebou a udělat to, co považují za správné, i když jsou opatrní a často se i bojí. Upřímný zájem, selský rozum a chuť změnit něco k lepšímu jsou ty nejsilnější a nejúčinnější ingredience dlouhodobého úspěchu. Jen pokud jsme sami sebou, nebojíme se svých slabostí a dokážeme si stát za svým, se stáváme opravdovými a plnými originály, které svět tolik potřebuje.

Jenže vyjeté koleje jsou všude kolem nás a je velmi těžké, a to pro každého, z nich vystoupit a vytvořit novou, vlastní cestu. Jeden zaručený recept neexistuje. Z příběhů uvedených v knize je patrné, že každý úspěšný originál, kterému se autor věnuje, na to šel úplně jinak. Také se zmiňuje o několika velkolepých originálních projektech, které ovšem stejně tak velkolepě selhaly, a vysvětluje proč.

Mnoho zajímavých příkladů nás především přiměje zamyslet se nad tím, že velmi často přijímáme zažité názory a náhledy na věc, a tím zbytečně omezujeme sami sebe a zavíráme vrátka pozitivním změnám, které bychom mohli ve svém životě nastolit, pokud by se nám podařilo udržet si v každodenní rutině otevřenou mysl a chuť být kreativní.

Tato kniha neslibuje, že se po jejím přečtením stanete originálnější a úspěšnější. Ani vám nepředkládá přesný návod na život. Ale dává vám nahlédnout do života lidí s výjimečnými příběhy a výsledků mnoha zajímavých vědeckých a psychologických studií, které vás vlastně utvrzují v tom, že i vy, stejně jako kdokoliv jiný, máte všechno potřebné k tomu, abyste žili plnější život právě tím, že budete víc dělat věci, které chcete, a nevzdáte se svých nápadů, cílů a snů jenom proto, že si přijdete příliš obyčejní, staří nebo neoriginální.


Žádné komentáře:

Okomentovat